Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Tak samo jak ludzie, pieski także borykają się z różnymi problemami. Mogą one dotyczyć sfery psychicznej oraz fizycznej i wpływać na funkcjonowanie. Przyjrzyjmy się temu, z jakimi kłopotami często walczą nasze pieski. Jak sobie z nimi poradzić? O czym trzeba wiedzieć?
Biegunka u piesków
Jedną z najczęstszych dolegliwości jest biegunka u psa. Psy mogą cierpieć na różnorodne schorzenia ze strony układu pokarmowego. Poza biegunkami są to wzdęcia, wymioty, zaparcia i brak apetytu. Zwierzęta, które odczuwają takie dolegliwości przez dłuższy czas, powinny zostać poddane badaniom. Mogą bowiem świadczyć o wrzodach żołądka, zapaleniu trzustki, zapaleniu jelit i innych chorobach. Nie możemy ich bagatelizować, gdyż prowadzą do wyniszczenia organizmu pupila. W tej sytuacji często niezbędne jest leczenie farmakologiczne i specjalna dieta.
Choroby zakaźne
Czworonogi domowe mogą niejednokrotnie zarażać się od siebie różnymi chorobami zakaźnymi. Są one bardzo groźne dla szczeniaków, które nie przeszły jeszcze szczepień. Najniebezpieczniejsze choroby to z pewnością:
-
nosówka,
-
parwowiroza,
-
kaszel kennelowy,
-
leptospiroza
-
choroba Rubartha.
Objawami powyższych schorzeń mogą być gorączka, biegunka u psa, ropna wydzielina z oczy i nosa, kaszel, wzdęty brzuch, brak apetytu, apatia itp. Chory pies jest osłabiony i nie przybiera na wadze. Okazuje się, że nieleczone choroby tego typu wpływać mogą na groźne powikłania, czy nawet śmierć psa. Jeżeli podejrzewamy chorobę zakaźną u swojego pieska, trzeba działać jak najszybciej.
Choroby skórne
Nie zapominajmy także o problemach dermatologicznych, które dotykają nasze psy. Objawiają się częstym drapaniem, krostami, wyłysieniami i stanami zapalnymi. Zazwyczaj choroby skóry u czworonogów to grzybice i infekcje bakteryjne, jak też świerzb lub nużeniec. Co ciekawe, dolegliwości dotyczą niejednokrotnie zaburzeń hormonalnych lub chorób genetycznych. Chorego psa powinniśmy zabrać do weterynarza, który obejrzy dokładnie skórę i przeprowadzi badania. Następni wdrażane jest odpowiednie leczenie.
Jak widać, psy także mogą cierpieć na wiele dolegliwości ze strony układu pokarmowego, skóry, czy innych części ciała. Jako opiekunowie powinniśmy cały czas obserwować ukochane psiaki i reagować w razie problemów. Pomoc weterynarza jest najlepszym rozwiązaniem i sprawia, że szybko pomożemy pupilowi. Im dłużej będziemy zwlekać, tym gorzej dla naszego psa. W wielu przypadkach organizm psa może samodzielnie nie poradzić sobie ze zwalczeniem przykrych dolegliwości.
- Zewnętrzny materiał partnerski