Korzyści zdrowotne płynące z joggingu dla Twojej pamięciĆwiczenie i pocenie się nie zawsze dotyczy utraty wagi i doprowadzenia ciała do formy. Wiele aktywności fizycznych ma również pozytywny wpływ na nasze mózgi i pomaga utrzymać ostrość umysłu. Regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, poprawić pamięć, koncentrację i zdolność myślenia u starszych dorosłych. Ponadto udowodniono, że ćwiczenia są skutecznym sposobem na stymulację wzrostu mózgu. Pozytywnie wpływa na produkcję nowych neuronów i połączeń między nimi.

Czym jest jogging i jakie są jego zalety?

Jogging to forma ćwiczeń aerobowych, które zazwyczaj polegają na szybkim chodzeniu lub bieganiu w ciągłym, umiarkowanym tempie przez dłuższy czas. Jest to doskonała forma ćwiczeń sercowo-naczyniowych, która może zapewnić wiele korzyści. Jogging może pomóc Ci schudnąć i zapobiec otyłości.

  • Może zmniejszyć ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów raka. Może poprawić twój nastrój i pomóc ci lepiej spać. I może wzmocnić swoje kości i mięśnie, w tym serca.
  • W szczególności jogging zwiększa przepływ krwi do mózgu, co jest niezbędne dla zachowania ostrości umysłu w miarę starzenia się. Stanowi również dobre źródło endorfin, czyli naturalnych substancji chemicznych w mózgu, które pomagają zmniejszyć ból i poprawić nastrój.

Wraz z wiekiem należy podjąć bardziej proaktywne działania w celu ochrony swojej pamięci. Utrzymywanie mózgu w aktywności za pomocą łamigłówek lub czytania pomaga zapobiegać spadkowi ostrości umysłu i może pomóc w utrzymaniu umiejętności pamięciowych w miarę starzenia się. Nawet 5-10 minut każdego dnia może wiele zmienić!

Dlaczego jogging jest dobry dla Twojego mózgu?

Regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć tempo postępu w kierunku choroby Alzheimera nawet o 40%. Stwierdzono również, że poprawia Twój nastrój i zdrowie psychiczne. Ćwiczenia uwalniają endorfiny, które są naturalnymi substancjami chemicznymi w mózgu, które mogą pomóc zmniejszyć ból i poprawić nastrój. Ćwiczenia mogą również poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym chorób serca i niektórych rodzajów raka. Kiedy ćwiczysz, Twój organizm uwalnia pewne substancje chemiczne zwane czynnikami neurotroficznymi (NT). Te substancje chemiczne mogą bezpośrednio wpływać na Twój mózg i pomagać w utrzymaniu go w zdrowiu wraz z wiekiem. Wykazano, że ćwiczenia zwiększają poziom białek w mózgu zwanych czynnikami wzrostu, które mogą stymulować wzrost i pomagać w ochronie przed spadkiem związanym z wiekiem. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu osłabieniu funkcji poznawczych w miarę starzenia się.