Ważne korzyści zdrowotne z cukinii, które powinieneś znaćCukinia jest wszechstronnym warzywem, które można spożywać na wiele różnych sposobów. Można ją piec, smażyć, gotować na parze, a nawet jeść na surowo. Jest to również jedno z najbardziej przystępnych cenowo warzyw. W rzeczywistości, można kupić cały pęczek za zaledwie kilka dolarów. Mówiąc wprost, cukinia jest dobra dla Ciebie, ponieważ jest bogata w witaminy i minerały, takie jak witamina C i mangan, a także kilka innych związków, które mają liczne pozytywne skutki dla naszego zdrowia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z cukinii i kilku ciekawych faktach na temat tego smacznego warzywka....

Bogaty w witaminy i minerały

Cukinia jest bardzo dobrym źródłem witaminy C, witaminy, która ma wiele korzyści dla naszego zdrowia. Witamina C jest niezbędna w walce ze stresem i depresją, wzmacnia nasz układ odpornościowy i zapobiega chorobom układu krążenia. A to jeszcze nie wszystko. Witamina C jest również niezbędna do gojenia się ran i utrzymania zdrowej skóry, włosów i kolagenu. Witamina C jest również ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ może pomóc w zapobieganiu przedwczesnemu porodowi i wzmacnia kości płodu.

Cukinia jest również dobrym źródłem witaminy B6, potasu i manganu, które są niezbędne do utrzymania zdrowego metabolizmu i ciśnienia krwi. Potas jest również ważny dla zdrowych kości, ponieważ pomaga regulować ilość wapnia we krwi, który jest niezbędny dla silnych kości. I wreszcie, cukinia jest dobrym źródłem błonnika, który pomaga regulować ruchy jelit, obniża poziom cholesterolu i chroni przed chorobami układu krążenia.

Pomaga zwalczać depresję i stres

Cukinie zawierają witaminę B6, która jest niezbędna do produkcji serotoniny. Serotonina to hormon, o którym wiadomo, że jest odpowiedzialny za regulację nastroju i stresu. Niski poziom serotoniny został powiązany z depresją i niepokojem, dlatego witamina B6 jest często przepisywana jako środek leczniczy. Tak więc, jeśli czujesz się trochę w dół lub niepokój, jedzenie żywności bogate w witaminę B6 może pomóc podnieść swój nastrój. Możesz również spróbować innych wspaniałych pokarmów antydepresyjnych, takich jak orzechy włoskie i łosoś.

Cukinia zawiera również mangan i potas, dwa mikroelementy niezbędne dla aktywnego metabolizmu i ogólnego stanu zdrowia. Powolny metabolizm jest często związany ze stresem i depresją, więc jedzenie cukinii i innych pokarmów, które pomagają zwiększyć metabolizm może przejść długą drogę w poprawie nastroju.

Dobre dla zdrowia oczu

Cukinia zawiera luteinę, związek, który okazał się korzystny dla zdrowia oczu. Luteina jest naturalnym przeciwutleniaczem, który pomaga zapobiegać utracie wzroku, ze względu na fakt, że filtruje niebieskie światło z oczu i zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym, które mogłyby spowodować zwyrodnienie plamki żółtej lub ślepotę. Możesz cieszyć się korzyściami płynącymi z luteiny, jedząc cukinię jako dodatek do dania głównego lub przygotowując cukiniowe smoothie.

Korzyści dla zdrowia oczu wynikające z cukinii są szczególnie ważne dla dzieci, ponieważ zwyrodnienie plamki żółtej i ślepota mogą wystąpić w młodym wieku. Możesz podawać swoim dzieciom dania z cukinii, takie jak makaron z cukinii lub pieczona cukinia. Możesz też zrobić smoothie z borówkami i cukinią, które smakuje wyśmienicie i jest świetnym sposobem na skłonienie dzieci do jedzenia warzyw.