Rodzaje łożysk kulkowych – podział i charakterystyka

W układach mechanicznych i maszynach stosuje się różne rodzaje łożysk tocznych. Wśród nich znajduje się kategoria łożysk kulkowych. W zależności od specyfiki ich wykonania, kształty czy też rodzaju bieżni są w stanie przenosić obciążenia osiowe i promieniowe. Rozwiązanie to jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Dowiedz się, jakie są rodzaje łożysk kulkowych i czym się one charakteryzują.

Łożyska kulkowe – ogólny opis

Bez wątpienia łożyska kulkowe stanowią najobszerniejszą grupę produktów z tej kategorii. Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym elementem tocznym są tu metalowe kulki. Łożyska tego typu charakteryzują się prostą i niezawodną konstrukcją, która idzie w parze z ponadprzeciętną wytrzymałością. Dzięki temu długo zachowują swoje właściwości i są w stanie znosić nawet wysokie prędkości obrotowe. Konstrukcja poszczególnych typów łożysk kulkowych pozwala im na przenoszenie obciążeń osiowych, promieniowych i ich różnych kombinacji.

Podstawowe rodzaje łożysk kulkowych

Na rynku wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje łożysk kulkowy. Różnią się przede wszystkim wielkością elementu oraz kształtem bieżni. W każdej z podkategorii wyróżnia się dodatkowe podtypy, wskazujące na materiał wykonania produkty czy też pomniejszone lub powiększone luzy. Poniżej w kilku zdaniach opisano cztery podstawowe rodzaje łożysk kulkowych.

Łożyska kulkowe zwykłe

To najprostszy z typów łożysk kulkowych. Łożyska kulkowe zwykłe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Są w stanie wytrzymać duże obciążenia poprzeczne i wzdłużne oraz wysoką prędkość obrotową układu. Przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach, w tym temperaturach w przedziale od -30 do 100°C. Konstrukcja tego łożyska składa się z: pierścienia zewnętrznego, pierścienia wewnętrznego i koszyka z kulkami. Model wykorzystywany jest we wszystkich gałęziach przemysłu. Szeroki wybór tych produktów znajdziesz tutaj: https://sklep.grupamarat.pl/lozyska_zespoly_lozyskowe/lozyska_kulkowe_zwykle,cat-82.

Łożyska kulkowe wzdłużne

W przypadku obciążeń wzdłużnych stosuje się łożyska kulkowe wzdłużne. Te dodatkowo dzielimy na jednokierunkowe i dwukierunkowe. Modele wzdłużne wchodzą w skład łożysk rozłącznych, gdzie poszczególne pierścienie montuje się osobno do węzła. Ze względu na specyfikę ich budowy i wydajność, łożyska tego typu stosuje się m.in. przy niewielkich wałach i jednocześnie wysokich prędkościach obrotowych. Znajdują zastosowania przede wszystkim w branży maszynowej i w urządzeniach rolniczych, a także w przedmiotach codziennego użytku (np. krzesła biurowe).

Łożyska kulkowe skośne

Jeżeli w danej konstrukcji musisz zapewnić wysoką wytrzymałość na obciążenia osiowe i promieniowe, to warto rozważyć zastosowanie łożysk kulkowych skośnych. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ modele te są wrażliwe na ewentualne przekoszenia i mają niskie zdolności kompensacji błędów. W tej kategorii wyróżnia się łożyska skośne jednorzędowe, dwurzędowe i jednorzędowe dwukierunkowe.

Łożyska kulkowe wahliwe

Łożyska kulkowe wahliwe charakteryzują się bardzo niskim tarciem w trakcie pracy. Dzięki temu redukuje się ryzyko ich usterek i zapewnia prawidłową i bezpieczną pracę całego układu. Ponadto są w stanie pracować również w skrajnie wysokich temperaturach. Prosta konstrukcja przekłada się na prosty montaż i demontaż. Modele wahliwe składają się z takich elementów jak: pierścień zewnętrzny, pierścień wewnętrzny oraz dwa rzędy elementów kulek. Stosowane są niemal we wszystkich gałęziach przemysłu.