Łatwy w obsłudze program PIT Pro

Formularze PIT, mimo że mamy z nimi do czynienia co rok, nie budzą ciepłych odczuć wśród podatników. Polacy nieraz nawet nie wiedzą, który z nich wybrać oraz w celu uzupełnienia swojej deklaracji muszą prosić o pomoc fachowca, takiego jak księgowy. Dodatkowo, internetowe formularze podatkowe nie budzą szczególnego zaufania, mimo że Ministerstwo finansów zapewnia o stuprocentowym bezpieczeństwie tego rozwiązania. Jak to faktycznie jest z e-deklaracjami? Czy faktycznie są tak bezpieczne i proste w obsłudze?

Internetowe formularze podatkowe

Od lutego 2019 roku wszyscy podatnicy mają możliwość ze skorzystania z internetowego formularza podatkowego. Na samym początku to rozwiązanie nie znalazło ogromnego grona zainteresowanych. Nie ma się czemu dziwić, można powiedzieć, że wszystko co nowe spotyka się od razu z jakimś rodzajem krytyki. Jednak z biegiem czasu sytuacja zmieniła się a Polacy coraz chętniej korzystają z elektronicznych alternatyw. Jednym z bardziej pomocnych programów służących do uzupełniania e-deklaracji jest łatwy w obsłudze program PIT Pro. Podobne programy prowadzą użytkownika niemalże ,,za rękę'' przez formularz po kolei wskazując rubryki oraz informując, co powinno się w nich znaleźć. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania potrzebujesz oczywiście komputera oraz sprawnie działającego Internetu. Jeśli wybierzesz to rozwiązanie będziesz musiał podać następujące dane:

  • imię i nazwisko,

  • datę urodzenia,

  • numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej),

  • identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),

  • kwotę przychodów z poprzedniego rozliczenia podatkowego (jeśli nie uzyskiwałeś wtedy przychodów, wystarczy wpisać ,,0'').

Kogo dotyczy rozliczenie podatkowe?

Kiedy mówimy o podatnikach powinniśmy mieć na myśli osoby, które w minionym roku pracowały na terenie Rzeczpospolitej pracując na etacie lub na mocy umowy zleceniowej. Każdy kogo to dotyczy powinien ściśle trzymać się terminu oddania do Urzędu Skarbowego uzupełnionego formularza deklaracji podatkowej. Zwykle termin sięga ostatniego dnia kwietnia, jednak w tym roku dzień ten wypada w dzień niepracujący dla urzędów. Dlatego termin został minimalnie wydłużony do 2 maja na korzyść podatników. Co grozi za nie rozliczenie się z fiskusem? Może być to kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych lub kara ograniczenia wolności. W najgorszych przypadkach można otrzymać obie z nich. Jednak jeśli wcześniej zalogowałeś się do programu uzupełniającego deklaracje podatkowe ale z jakiegoś powodu nie wysłałeś uzupełnionego formularza, program wypełni go za Ciebie. Jak to możliwe? Program uzupełni dokument na podstawie danych zebranych o Tobie przez dział administracji. Jednak w tym wypadku nie będziesz miał możliwości odpisać od podatku żadnej kwoty ani ulgi. Nie będziesz mógł również przeznaczyć swojego 1% dla wybranej organizacji dobroczynnej. Zalecamy jednak uzupełnić deklaracją podatkową samodzielnie. Dzięki temu będziesz miał stuprocentową pewność o prawidłowości wszystkich danych.