W dzisiejszych czasach dzieci są cyfrowymi tubylcami. Wiele z nich z łatwością obsługuje smartfony i tablety, ma własne konta w mediach społecznościowych i często spędza więcej czasu online niż offline. Już same te statystyki przyprawiają każdego rodzica o koszmary: Według badania Common Sense Media's 2017 Digital Citizenship and Safety, przeciętny amerykański nastolatek spędza prawie sześć godzin dziennie, korzystając z urządzeń cyfrowych. Ponadto około 90% nastolatków ma profil na co najmniej jednym portalu społecznościowym, a 66% twierdzi, że ma osobiste konto na Instagramie lub innej aplikacji do dzielenia się zdjęciami. Dbanie o bezpieczeństwo dzieci w Internecie jest obecnie istotnym elementem wychowania w XXI wieku. Nawiązywanie kontaktów z innymi w sieci przynosi młodym ludziom wiele korzyści - pozwala im nawiązywać nowe znajomości, odkrywać nowe zainteresowania, rozwijać nowe umiejętności i wiele innych. Ale niestety cyberprzemoc i kontakt z nieodpowiednimi treściami to także realne zagrożenia związane z cyfrowymi kontaktami z innymi.
Zapoznaj się z aplikacjami dziecka
Wiele portali społecznościowych i aplikacji, takich jak Snapchat czy Instagram, oferuje ustawienia prywatności, których rodzice i dzieci mogą używać, aby kontrolować, kto może oglądać treści poszczególnych osób. Aplikacje są jednak często aktualizowane, a Ty jako rodzic musisz być na bieżąco z tymi zmianami. Jeśli to możliwe, poproś dziecko, by pokazało Ci, jak korzysta z aplikacji, takich jak Instagram, oraz innych narzędzi cyfrowych, takich jak smartfony i komputery. Dzięki temu będziesz na bieżąco z nawykami dziecka w zakresie mediów społecznościowych i będziesz wiedział, co robi w sieci. Jeśli dziecko nie chce udostępniać swoich aplikacji, możesz zapoznać się z warunkami korzystania z usługi lub polityką prywatności i ustalić podstawowe zasady, takie jak zakaz publikowania zdjęć innych osób bez ich zgody.
Ustal podstawowe zasady i bądź dobrym wzorem do naśladowania
Upewnij się, że Twoje dzieci wiedzą, że jesteś w sieci i jak odpowiedzialnie z niej korzystać. Zwracaj uwagę na to, co Twoje dziecko robi w sieci, i ustalaj zasady oraz oczekiwania dotyczące odpowiedniego zachowania. Ponadto daj dzieciom dobry przykład, samemu będąc aktywnym w sieci. Pomoże Ci to zrozumieć, czego dziecko doświadcza w sieci, i w razie potrzeby udzielić mu wskazówek. Upewnij się też, że dzieci wiedzą, że możesz im pomóc, jeśli mają pytania lub wątpliwości dotyczące tego, co zobaczyły w sieci.
Monitoruj aktywność dziecka
Śledzenie aktywności dziecka w sieci jest ważne, ale nie należy naruszać jego prywatności. Ustal jasne zasady dotyczące tego, jak często będziesz sprawdzać aktywność dziecka w sieci. Na przykład, możesz zdecydować, że będziesz sprawdzać konta dziecka w mediach społecznościowych raz w tygodniu lub po wystąpieniu określonych zdarzeń, np. gdy dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Do monitorowania aktywności dziecka w sieci można używać oprogramowania. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu przepisów obowiązujących w danym kraju i uważać, aby nie naruszyć prywatności dziecka.
- Admin